Lizard
Wiesław Rozynek

 
Chciałbym przedstawić na łamach strony hodowlę pięknego kanarka kształtnego jakim jest niewątpliwie LIZARD. - kanarek jaszczurka ze względu na jego łuskowaty rysunek. Lizard swój obecny wygląd zawdzięcza hodowcą angielskim, a rasa ta była znana już w XVII wieku we Francji i Anglii. 

Sylwetka Lizarda przypomina kanarka kolorowego a rysunek ubarwienia zupełnie odbiega od ubarwienia wszystkich innych kanarków.

Wygląd ptaka
 
Wielkość ciała Lizarda została zmniejszona do 12,5 cm. Lizardy dzielą się na Lizardy intensywne (złote) i lizardy nieintensywne (srebrne)

są także lizardy czerwone, ale one muszą dostawać specjalny pigment czerwony. 

Charakterystyczną cechą Lizarda jest znajdująca się na wierzchołku głowy okrągła czapeczka. Czapeczkę możemy zaobserwować u ptaka już w gnieździe po wyrastających jasnych piórkach.

Ptaki z pełną czapeczką, płytką są bardziej cenione i wyżej oceniane, jednakże ptaki bez niej są ptakami pełnowartościowymi. Mało tego, nie należy kojarzyć między sobą kanarków z pełną czapeczką lub dwóch intensywnych lub nieintensywnych. W wyniku takiego kojarzenia powstają błędy w upierzeniu ptaka. - rozjaśnienie piór, jasne pazury itp. Kojarząc Lizardy z pełna płytką i nie pełną lub lub bez niej uzyskujemy młode płytką i bez płytki .

Młode Lizardy im mają ciemniejsze upierzenie tym większa nadzieja, że będą to ptaki o właściwym upierzeniu. Naskórek młodego ptaka nie jest tak ciemny jakby chciało się przyjąć u tej rasy.

 

U tego młodego ptaka widzimy cechy wskazujące na bardzo dobrego osobnika swojej rasy - właściwie zarysowana czapeczka i dobry rysunek piersi.

Dziób i nogi ptaka powinny być ciemne, czego nie widzimy u młodych ptaków.


Poprzez odpowiednie żywienie - dodawanie zielonych alg do karmy jajecznej i podawanie dużej ilości zieleniny Lizardą ciemnieją nogi i dzioby.

Bardzo ważny u Lizardów oprócz czapeczki jest rysunek melaninowy w części piersiowej, który obok rysunku grzbietowego należy określić jako "łuski" i powinien się rozciągać możliwie daleko ku łanowi piór, podążając do boków szyi, poprzez boki i piersi. U tego Lizarda nieintensywnego (srebrnego) można to bardzo dobrze zobaczyć. 

Rysunek melaninowy pokazujący się u kanarków jako kreskowanie daje przy rasie Lizard cechę typową dla rasy, mianowicie łuskowatość, szczególnie przy rysunku grzbietowym przy czym piórka mają jaśniejsze obrzeża, nadają szczególna wyrazistość i tworzą półksiężycowy rysunek. Należy zaznaczyć, że nie czapeczka tworzy Lizarda, tylko właśnie łuskowatość.

Żywienie
 
Podstawowym pokarmem Lizardów jest mieszanka ziaren, ja osobiście stosuję mieszankę belgijskiej firmy DAME - Ohne Rubschen (bez rzepiku) wzbogacając ja ziarnem sezamu, dziewanny, sałaty. W okresie lęgów podają kanarkom karmę jajeczną Sluis Eifutter Plus z dodatkiem kaszki KUS-KUS

Bardzo ważne są minerały i witaminy, które musza być przez cały rok w klatkach. Młode kanarki chętnie jedzą kiełkowane nasiana.

Po oddzieleniu od rodziców i usamodzielnieniu Lizardy zostają przeniesione do wolierów 

gdzie pozostają do momentu aż się całkowicie wypierzą.  

 

 

 

 

Internetowy serwis ptaków kanarki.pl  Wszelkie prawa zastrzeżone, 2002
design by TONER