Rasy i odmiany

WSTECZ

 

Crested i Crestbred (Crested, Crestbred)
grupa KANARKI KSZTAŁTNE 

Jest to w zasadzie ta sama rasa, ale kanarki te różnią się układem piór na głowie. Crested ma na głowie najpiękniejszą i największą koronkę. Kanarek gładkogłowy tej samej rasy jest zwany przez angielskich hodowców Crestbred. Wielkość obydwu ptaków jest identyczna - minimum 16 cm. Budowa ciała, pozostałe upierzenie, sposób bycia i śpiew również są jednakowe.

Wygląd ptaka. 
 Koronka musi być duża, symetrycznie układająca się od środka głowy, pióra jednakowo długie we wszystkich kierunkach; nie może być w niej szczelin ani brakować piór. Oczy i dziób muszą nią być pokryte. Kark, grzbiet i plecy nie powinny mieć widocznych zagięć, muszą tworzyć jedną linię. Dziób ma być stożkowaty i krótki.

Wielkość ciała wynosi 16 cm. Ptak musi sprawiać wrażenie dużej masy i mieć wydłużoną sylwetkę. Skrzydła powinny dobrze przylegać do tułowia, a ogon powinien być zwarty. Nogi powinny być ukryte do stawów skokowych w piórach pokrywowych brzucha.

Upierzenie musi być miękkie, puszyste, z jedwabistym połyskiem. Pióra powinny być długie i szerokie. Pióra brzucha i boków są nieco zwisające. Pióra pleców i kupra muszą zwisać aż na boki ptaka. Siedzący ptak tworzy z żerdzią kąt 45°.
Ogólne wrażenie jest odzwierciedleniem wszystkich poprzednio opisanych cech. Ptaki muszą być eleganckie, czyste, spokojne i w dobrej kondycji. Crestbred musi mieć dużą, płaską głowę o piórach długich, szerokich i miękkich. Oczy powinny być okolone długimi rzęsami. 

Skala punktowa oceny według COM:
1) koronka i głowa 45 
2) dziób 5 
3) kark, grzbiet, plecy 5 
4) budowa 10 
5) nogi 5
6) upierzenie 10
7) postawa 10
8) ogólne wrażenie 10

Rozmnażanie. 
Chcąc uzyskać ptaki z dobrze wykształconymi koronkami, należy dobierać do lęgów jednego ptaka z koronką, drugiego zaś gładkogłowego, czyli Crested x Crestbred. Robi się tak dlatego, że każdy kanarek z koronką ma również recesywne geny letalne. W razie skojarzenia dwóch takich osobników, 25 procent potomstwa otrzyma pary tych genów i nigdy się z jaj nie wykluje. Osobniki bez koronki można łączyć w pary; dają one potomstwo gtadkogłowe.

Klatka dla tych kanarków musi być dosyć obszerna: minimalne jej wymiary wynoszą 60 x 40 x 40 cm. Hodowla jest monogamiczna. Kanarki obydwu odmian chętnie przystępują do lęgów i są zazwyczaj dobrymi opiekunami dla swego potomstwa. Czasem ptakom przeszkadza zbyt szeroka koronka, zasłaniająca oczy; należy ją wówczas nieco podciąć.
Karma nasienna dla lęgowych kanarków Crested i Crestbred, podobnie jak i dla innych angielskich ras, powinna się składać z mniejszej ilości rzepiku, większej zaś takich nasion, jak kanar, murzynek, sałata, proso, mak. Karma miękka i wszystkie inne dodatki dawkuje się tak samo, jak w hodowli kanarków kolorowych. Pielęgnacja młodych i dorosłych ptaków, ich utrzymanie i przygotowanie do lęgów są również takie same, jak dla kanarków kolorowych.

 


 

 

 

Internetowy serwis ptaków kanarki.pl  Wszelkie prawa zastrzeżone, 2002
design by TONER