Rasy i odmiany

WSTECZ

 

Garbus Japoński (Hoso Japan)
grupa KANARKI KSZTAŁTNE 

Jest on znany w szerokich kręgach hodowców kanarków na całym świecie dopiero od niedawna. Rasa ta została ukształtowana około 50 lat temu i szybko zyskała wielu miłośników. Hoso jest kanarkiem kształtnym o dobrze utrwalonych cechach dziedzicznych, dobrze przekazywanych potomstwu. Trudno dziś ustalić, jakie rasy kanarków kształtnych brały udział w tworzeniu tego kanarka. Przypuszczalnie były to szkocki i belgijski garbus oraz monachijski kanarek kształtny. Hoso ma cechy każdego z nich. Jest dobrym śpiewakiem, jest też niezwykle płodny. Japończycy masowo hodują te kanarki, co roku wieleset tysięcy sztuk trafia na rynek Stanów Zjednoczonych.

Wygląd ptaka. 
Postawa ptaka na żerdzi musi być prawie pionowa, przy czym nie musi on robić żadnej figury, w odróżnieniu od innych kanarków garbusów. Jego sylwetka powinna być szczupła i elegancka, cała od głowy aż do końca ogona ułożona łukowato. Ciało ptaka powinno mieć linie opływowe, bez widocznych załamań między poszczególnymi częściami, jedynie między szyją i grzbietem ma być zarysowany łuk. Głowa ma być pięknie zaokrąglona, nieduża, dziób krótki, mocny, stożkowaty. Tułów musi być długi, smukły i okrągły, ramiona skrzydeł nie mogą od niego odstawać; muszą mieć kształt opływowy. Brzuch powinien być nieco zaokrąglony. Upierzenie jest gładkie, miękkie, jedwabiste, dobrze przylegające do korpusu. Jego ubarwienie może być różnorodne. Skrzydła powinny być zwarte, dobrze przylegające do tułowia, mogą nieco odstawać tylko nad piórami pokrywowymi ogona, który musi być długi, zwarty, na końcu rozwidlony.

Ruchy ptaka muszą być szybkie i żwawe, ale nie może on być'płochliwy. Kanarek powinien być zadbany, bez braków w upierzeniu.

Rozmnażanie. 
Japońskiego garbusa rozmnaża się łatwo, ponieważ ptaki dobrze wychowują swoje potomstwo, zarówno w hodowlach monogamicznych, jak i bigamicznych. Klatki lęgowe muszą mieć wymiary co najmniej 50 x 40 x 40 cm, gniazdo powinno mieć średnicę 10 cm. Za wyściółkę może służyć mech, cienkie źdźbła trawy, lignina oraz włókna konopne pocięte na kawałki o długości 3 cm. Na wyściółkę gniazda nie należy używać włókien sztucznych, gdyż łatwo się przyczepiają do nóg ptaka. Karmy nasienne dla młodych i dorosłych ptaków stosujemy takie same jak dla kanarków kolorowych. Prawdopodobnie hodowcy japońscy dodają do karmy miękkiej jajecznej mączkę rybną.

Skala punktowa oceny wg COM:

1) podstawa 20
2) głowa i szyja 20
3) budowa 10
4) upierzenie 15
5) wielkość 15
6) skrzydła i ogon 10
7) kondycja 10

 


 

 

 

Internetowy serwis ptaków kanarki.pl  Wszelkie prawa zastrzeżone, 2002
design by TONER