Rasy i odmiany

WSTECZ

 

Gloster (Gloster corona-consort)
grupa KANARKI KSZTAŁTNE 

Jest to miniaturowa rasa kanarka kształtnego. Powstała ona w wyniku krzyżowania różnych ras kanarków, do których należały Crested, Norwich, border oraz kanarek harceński. Nazwa tego ptaka pochodzi od nazwy miasta Gloucestershire, w którym w latach dwudziestych naszego stulecia ptaki tej rasy po raz pierwszy zostały wystawione w konkursie kanarków. W niedługim czasie kanarek ten zyskał wielu miłośników w Anglii oraz poza jej granicami. Jest stałym uczestnikiem przeróżnych wystaw i konkursów.

Wygląd ptaka. 
Gloster występuje w dwóch odmianach. Jedna to ptaki z koronką, druga to ptaki gładkogłowe, zwane Gloster Consort. Gładkogłowy gloster musi mieć szeroką, płaską głowę. Koronka zaś musi być idealnie okrągła, rozkładająca się na wszystkie strony dokładnie ze środka głowy ptaka. Dziób i oczy muszą być spod niej widoczne. Nie może być w niej żadnych łysych miejsc. Ptak odmiany Consort powinien mieć długie i szerokie rzęsy, tak aby jego oczy z góry były niewidoczne.

    

Ciało glosterów musi być krępawe i zaokrąglone, skrzydła muszą dobrze przylegać do tułowia. Ogon powinien być krótki, wąski i trzymany w jednej linii z plecami. Upierzenie ma być gęste, delikatne, dobrze przylegające do ciała. Siedzący ptak powinien być nachylony do żerdzi pod kątem 45.

Nogi muszą być krótkie, delikatne, nogawki nie mogą wychodzić z piór pokrywowych podbrzusza; łuski na skokach i palcach powinny być delikatne, ledwo widoczne. Wielkość ciała nie może przekraczać 12 cm, w zasadzie im ptak jest mniejszy, tym wyżej ceniony. Ptak powinien robić wrażenie pełnego temperamentu, być zdrowy, mieć dobrą kondycję i czyste upierzenie.

Glostery mogą mieć różne ubarwienie piór, ale zawsze bez pigmentu czerwonego. Szeki muszą mieć rysunek symetryczny. Ptaki o ubarwieniu ciemnym powinny mieć jasne koronki, a ptaki jasne powinny mieć koronki ciemne.

Rozmnażanie. Glostery jest stosunkowo łatwo rozmnożyć; oboje partnerzy są troskliwymi opiekunami i rodzicami. Oboje budują gniazdo, jaja zaś (do 4 szt.) wysiaduje tylko samiczka (14 dni). Kanarki te są zdolne wyprowadzić w ciągu roku nawet cztery lęgi, wpływa to jednak ujemnie na ich kondycję w następnym roku, a przemęczone ptaki mogą źle wychowywać swoje potomstwo. Klatka, akcesoria, karma i sposoby pielęgnacji są w hodowli glosterów takie same jak w hodowli kanarków kolorowych.

Pary lęgowe należy dobierać według pewnych zasad, istotnych ze względów genetycznych. Jeden ptak z pary powinien mieć upierzenie o barwie intensywnej, drugi - bladej. Jeden z odobników może mieć koronkę, drugi zaś musi być gładkogłowy. W hodowli ptaków o barwie białej dominującej jeden z partnerów powinien być biały, drugi natomiast musi być inaczej ubarwiony. Biała dominująca barwa jest związana z genami letalnymi, podobnie jak koronka. Gloster, który ma posłużyć do reprodukcji, musi być dobrze zbudowany, mieć bogate upierzenie, a jego wielkość nie może przekraczać 12 cm.

Skala punktowa oceny według COM:

1) koronka i głowa 15 
2) symetria koronki 5 
3) postura (sylwetka) 20 
4) ogon 5 
5) upierzenie 15
6) postawa 10
7) nogi 5
8) wielkość 15
9) ogólne wrażenie 10

 


 

 

 

Internetowy serwis ptaków kanarki.pl  Wszelkie prawa zastrzeżone, 2002
design by TONER